PlayStation 5’in Türkiye Çıkış Tarihi, Fiyatı, Özellikleri ve Oyunları

PlayStation 5'in tüm detayları artık bir sır değil. 8299 TL'den başlayacak konsolun Türkiye fiyatı çıkış tarihi, özellikleri, aksesuarları ve bu tarz oyunlar hakkında merak edilecek tüm detayları bir araya getirdik.

Playstation markası, oyunculuğun son 25 yılına damgasını vurdu ve zaman zaman onu kökten değiştirdi. Oyun oynamak için harcanan tüm saatler, bir galibiyetin sevinci, kaybedildiğinde yaşanan hayal kırıklıkları çoğu oyuncunun asla unutamayacağı bir yere sahip. Sony'nin uzun yıllardır üzerinde çalıştığı yeni PlayStation 5, 11 Haziran'da düzenlenen "Future of Gaming" etkinliği ile artık bir sır değil.

PlayStation 5 tam hızda geliyor ama oyuncuları neler bekliyor? Yeni nesil PlayStation'da ne gibi yenilikler var? PlayStation 5 oyunları bize oyunculara ne sunacak? Gelin, resmi Sony etkinliğiyle öğrendiğimiz yeni bilgilerle PlayStation 5 hakkında bildiğimiz her şeye daha yakından bakalım.

PlayStation 5'in tasarımı:

11 Haziran'da Sony'nin Future of Gaming etkinliğinin son aşamasında merakla beklenen PlayStation 5 tasarımı da ortaya çıktı. Etkinlikte PlayStation 5'in iki farklı versiyonunun tasarımı gösterildi. Bu sürümlerden biri disk sürücüsüne sahipken diğeri dijital sürümdür. Sony, bu nesilde DualSense ile başlattığı çift rengi kullanan tasarım serisine PlayStation 5'in kendisiyle devam ediyor. Konsolun tasarımına gelince, tüketiciler ikiye ayrılıyor. Bir bölüm konsolun yenilikçi görünümünü beğenirken, diğeri konsolun tasarımını modem gibi farklı parçalara benzeterek kesiyor.

PlayStation 5'in tasarımıyla ilgili bir diğer dikkat çekici nokta ise, dikey olarak tanıtılan ilk PlayStation olması. Sony, konsolun yatay veya dikey olarak kullanılmasına imkan veren bir stand geliştirse de, konsolu dikey kullanım olarak tanıtmak kullanıcılar için bir sürpriz oldu.

Playstation 5'in Artıları:

Eski nesil oyunlarla uyumlu olacak, Sanal gerçeklik bir adım ötede Işın izleme teknolojisine, özel üretilmiş bir ses yongasına, bekleme ekranlarını milisaniyeler içinde ölçecek bir SSD'ye ve 8K çözünürlük desteğine sahip olacak.

PlayStation 5'in eski nesil oyunlarla uyumluluğu çok büyük bir artı. Yani Playstation 4'ü Playstation 5 almak için satmak isteyenler eski oyunlarını bitirmek için beklemek zorunda kalmayacaklar. Sanal gerçeklik tarafında, mevcut VR setiyle uyumluluk korunur. Ancak kablosuz PSVR 2 tarzında bir ürünün çıkacağı da söyleniyor. PS5'in mimarı olarak bilinen Mark Cerny, bu aşamada VR stratejileri hakkında bir sır vermiyor. Ancak VR teknolojisinin onlar için çok önemli olduğunu vurgulamayı da ihmal etmiyor. Özellikle Half Life:Alyx gibi VR teknolojisini canlandıran bir oyun olduğunda Sony, VR'nin gücünden en iyi şekilde yararlanmak için hamleler de yapacak.

Oyun konsolu olarak ışın izleme desteği sunması şaşırtıcı olmayabilir. Ancak ışın izleme teknolojisinin oyunlarda aydınlatma ve yansıma gibi detayları doğal hale getirerek görsel kaliteyi bambaşka bir seviyeye getirmesi, PlayStation 5 oyunlarının deneyimi açısından büyük önem taşıyacak.

PlayStation 5'teki bir diğer yenilik ise kulaklıkla oyun oynamayı sevenler için kullanılacak geliştirilmiş ses çipi. Olacak. Ancak en büyük yeniliklerden biri, Marvel's Spider-Man testinde yükleme ekranında bekleme süresini 18 kat azaltmayı başaran SSD olacak.

Yeni oyun DualSense'in PlayStation 5 ile birlikte gelmesini nasıl sağlayacak?

DualShock markasını rafa kaldıran Sony, PS5 için DualSense adını verdi. verdiği bir joystick üretir. DualSense'in arkasındaki L2 ve R2 tetik tuşlarının uyarlanabilir olacağını varsayalım. Böylelikle oyun yapımcıları, tetikleme tuşlarının dirençlerini farklı seviyelerde düzenleyebilecekler. Yani oyunda ok atarken yay uzadıkça L2 tuşuna uygulamanız gereken güç artacaktır. Oku bıraktığınızda, tuşun direnci azalabilir.

Diğer bir gelişme de kontrolörün titreşim kalitesidir. Gelişmiş titreşim teknolojisi sayesinde çim, kum veya düz bir yolda sürüş sırasında DualSense, otomobilin altındaki dokuya göre titreşir. Ayrıca ikili, bir girişte USB Type-C türünde daha uzun bir pil ömrü başlattı, gelişmiş hoparlörler ve yerleşik bir mikrofona sahip olacak.

PlayStation 5 fiyatı ve çıkış tarihi:

PlayStation 5, Türkiye'de 19 Kasım 2020'de 8299 TL fiyatla satışa sunulacak. Konsolun disk girişi olmayan Digital Edition sürümü için henüz resmi bir fiyat açıklaması yok. Üstelik PlayStation Türkiye, bu fiyat önümüzdeki dönemde "maliyetler ve yürürlükteki mali yükümlülüklere göre değişiklik gösterebilir" diyor.

Playstation 5 Oyunları:

Madde 21 EA Sports NHL 21 Moonray Gotik Yeniden Yapım microman nith'o Infinity Reborn Observer System Redux Path of Exile 2 Outriders PsyHotel Quantum Error Rainbow Six Quarantine Rainbow Six Siege Yeniden Yap! Gelişmiş Sürüm A Rat's Quest:Ana Sayfa Assassin's Creed Valhalla Battlefield 6 Koro Cygni All Guns Blazing Dauntless DiRT 5 Dragon Age 4 Dying Light 2 FIFA 21 Gods & Monster Scarlet Nexus Sniper Elite 5 Soulborn Starfield The Elder Scrolls 6 Yüzüklerin Efendisi Gollum The Sims 5 Ultimate Fishing Simulator 2 Vampire The Masquerade Bloodlines 2 Warframe Watch Dogs Legion WRC 9 GTA V Örümcek Adam Miles Morales Gran Turismo 7 Cırcır ve Clank:Rift Apart Projesi Athia Kaçak Geri Dönüş Sackboy Büyük Bir Macera Yıkımı AllStars Kena:Spirits Köprüsü Hoşçakal Volkan High Oddworld Soulstorm Ghostwire:Tokyo JETT:Uzak Kıyı Godfall Solar Ash Hitman III Astro'nun Oyun Odası NBA 2K21 Bugsnax Demon's Souls Deathloop Yerleşik Evil Village Pragmata Horizon Forbidden West

PlayStation 5 oyunları hangi yenilikleri sunacak?

Geliştiricilerin sunacağı yenilikler hakkında söylediği en etkileyici şey, artık tüm isteklerini yerine getirmeleridir. Çömelmelerine izin verecek kadar güçlü bir donanıma sahip olmak. 2013 yılında piyasaya sürülen PlayStation 4 artık günümüz teknolojisinin arkasında olan donanıma sahip. Bu nedenle oyun geliştiricilerin ortaya çıkarmak istedikleri üründe bazı noktalarda sınırlandırılması gerekiyor.

PlayStation 5 ile donanım gücündeki ciddi atılımla birlikte, uzun yıllardır PlayStation markasına oyun getiren geliştiriciler, güçlü teknik detaylara sahip bir oyun yapmak için artık görsel kaliteden ödün vermek zorunda kalmayacak. Güçlü bir oyun motorunun hayatımıza gireceği yeni nesilde ihtiyaç duyulan gücü karşılamak için Unreal Engine 5 gibi güçlü bir oyun motoru bizleri bekliyor. Bir geliştirici yeni bir oyun geliştirirken, mevcut herhangi bir ana platformda oynanabilecek bir oyun sunmak ister. Böylelikle sadece PlayStation 5 olarak yayınlanan oyunlarda değil, bilgisayar platformunda göreceğimiz oyunlarda da teknik kısıtlamalara maruz kalmayan oyunları göreceğiz.

Playstation 5 teknik özellikleri:

İşlemci:8 çekirdekli GPU, AMD Zen 2 mimarisinde 3,5 GHz hız:10,28 TFLOP, 36 CU 2,23 GHz GPU mimarisi:AMD tarafından özel olarak geliştirilen RDNA 2 Bellek:16 GB GDDR6 / 256 bit Dahili depolama:825 GB SSD Genişletilebilir bellek :NVMe SSD yuvası Harici depolama:USB HDD desteği (PS4 oyunları için) Optik sürücü:4K UHD Blu-ray sürücüsü

Playstation 5, AMD tarafından desteklenecektir:

Oyun konsolları zamanlarına göre nispeten düşük donanımla çıksa da harikalar yarattıkları uzun yıllardır konuşuluyor. Bu, bilgisayar ile konsol arasındaki fiyat farkının en büyük nedenlerinden biridir. Bir oyun konsolu, bir oyunu sabit değerlerde çalıştırmak için bilgisayardan daha az güce ihtiyaç duyar. Ancak Playstation 5'te kullanılacak donanım tüm bu algıları kırabilecek niteliktedir. İşlemci tarafında ise AMD tarafından Playstation 5 için özel olarak geliştirilecek 7nm mimariye sahip bir cihazla karşı karşıyayız. Bu işlemci Ryzen serisine ait olacak ve üzerinde 8 çekirdek olacak. AMD tarafından Playstation 5 için üretilen bir ekran kartı, sorunsuz bir oyun deneyimi vaat ediyor. Navi serisine ait olan bu ekran kartı, yazımızda daha önce bahsettiğimiz gibi 8K çözünürlüklü ışın izleme teknolojisini destekleyecektir.

Yeni Playstation 5, Playstation 4'ten daha az enerji tüketecek:

Enerji tüketimi, uzun vadede eve gelen elektrik faturasından çok daha yüksektir. bedelini ödeyebilecek bir mesele. Bu nedenle Sony gibi şirketler, bir cihazı yalnızca güçlü değil, aynı zamanda uygun maliyetli bir cihaz haline getirmeye çalışıyor. Şirketlerin bu yönde kontrol etmediği yasalar bile var. Playstation 4, bekleme modunda 8,5 watt ve kullanım sırasında 137 watt tüketen bir konsol olduğu için eleştirildi. Sony, Birleşmiş Milletler ile iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında Playstation 5'in enerji tüketimine ilişkin açıklamalarda bulundukları bu eleştirilere de kulak verecek.

Açıklamaya göre PlayStation 5, yine bekleme modunda bir PlayStation 4'ten bekleme modunda. Tahmini olarak 0,5 watt daha az tüketecek. Figür komik görünebilir ama gerçekten değil. Zira Sony CEO'su Jim Ryan tarafından sağlanan verilere göre sadece 1 milyon Playstation 5 kullanıcısı güç tasarrufu özelliğini açtığında, ABD'de 1.000 evin enerji tüketimi kadar tasarruf etmek mümkün olacak.

PlayStation 5 aksesuarları:

PlayStation 5 kamera:Oyun yayıncılığının gün geçtikçe popüler hale geldiği bu zamanlarda konsollarda yayın yapmanın bilgisayar kadar kolay olmaması konsol oyuncuları için üzücü bir durum haline geldi. Sony, işleri kolaylaştırmak için 1080p çözünürlükte görüntü yakalayabilen çift lensli bir kamera sunuyor.

3D ses destekli yeni kulaklık:

Uzun süredir 3D ses destekli bir kulaklık üretme girişimiydi. Son olarak oyuncular, PlayStation 5 ile Pulse 3D adlı yeni bir kablosuz kulaklıkla bu talebi yerine getirmekten mutluluk duyacaklar. Kulaklığın gürültü engelleme özelliğine sahip çift mikrofona sahip olacağı gerçeği, düşmeyen bir kulaklık olacağını gösteriyor. endüstri standartlarının arkasında.

DualSense yeterli olmadığında etkinleştirilecek denetleyici:

PlayStation 4, internette gezinirken oyun oynamak için mükemmel bir konsol olmasına rağmen, Film veya TV şovlarını izlerken DualShock ile kontrolü sürdürmek, deneyimi biraz baltaladı. Yeni geliştirilen kontrolör ile oyun dışı işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebileceğiz. Sesli komutlar için mikrofon olacak olması da güzel bir detay.

DualSense Şarj İstasyonu:

DualSense için bir şarj istasyonunun geliştiriliyor olması, oyun oynarken kablolardan rahatsız olan oyuncular için mükemmel. Aynı anda iki farklı DualSense denetleyicisini şarj etme yeteneği, oyun sırasında şarjı biten denetleyiciyi değiştirme seçeneği sağlayacaktır.

Bunlara da Göz Atın

EA, FIFA Online 4’ün Türkiye’ye Geleceğini Duyurdu

Electronic Arts bugün bir basın açıklamasında paylaşarak, FIFA Online'ın Türkiye'de ve birkaç ülkede 4 daha …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

porno film izleavrupa yakası escortçapa escorthalkalı escortşirinevler escortbeylikdüzü escortbakırköy escortescort bayanescort izmitkonyaaltı escortantalya escort bayantopkapı escortbursa escortşişli escortistanbul escort bayanlarromabet girişsex hikayebursa escortligobet girişescort istanbulbetvino casinobeylikdüzü escortşişli escortsex hikayemilanobet yeni girişataköy escortistanbul escortroketbetroketbet güncel girisroketbet giris yaproketbet bahis