‘Teknoloji sayesinde Türkiye’de 3 milyonun üzerinde iş artışı olacak’

Bilişim Zirvesi'20; Kanaat önderleri, teknoloji ve bilişim sektörü paydaşları, akademisyenler, iş ve kamu dünyası yöneticileri ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirildi. Kuantum Teknolojisi'nin ve getireceği yeniliklerin her yönüyle tartışıldığı Bilişim Zirvesi'nde; İlgili bakanlık ve kurulların temsilcilerinin yanı sıra, dünyadan birçok uzman ve iş dünyası, Quantum Teknolojisine özel gelecek senaryoları ile tahminlerini paylaştı. Kamu temsilcileri, konuşmalarında, kuantum teknolojisinin her alana katacağı hıza ve bugünden itibaren harekete geçme ihtiyacına dikkat çekerek, kuantum teknolojisinin yetenekleriyle ortaya çıkabilecek riskleri vurgulayarak, hayatımızdaki şifre sisteminin değişeceğini ifade etti. baştan aşağı. Konuşmacılar, COVID-19 salgınındaki teknoloji değişiminin hızına değindi.

Son zamanlarda yaşanan olaylar ve salgın süreç, yaşamda sürekli olarak yeni "sürprizlerle" karşılaşacağımızı göstermiştir. Bu olayların bir an önce üstesinden gelmek ve bir çözüm bulmak için veri biliminin çok daha hızlı hareket etmesi kaçınılmaz bir gerçektir. Kanaat önderlerinin ortak söylemi; Bu yüksek hıza teknoloji dünyası Quantum ile ulaşılacaktır.

"TEKNOLOJİDE DEĞİŞİKLİKLER, TÜRKİYE'DE 10 YILDA 3,1 MİLYON ARTIŞ SAĞLAYACAK"

Dijital TC Başkanlığı'na kadar ülkemizin geleceğini tanımlayan Zirvesi'20'N programlarının açılışına ilişkin bilgiler Dijital İş Dönüşüm Başkanı Ali Taha Koç, “Dijital Gelecek” başlıklı konuşmasında şu bilgileri paylaştı:“Bugünün bilgisayarlarına geldiğimizde 30 ton ağırlığındaki ilk bilgisayardan değişim hızının ne kadar harika olduğunu görüyoruz. Bugün, gelecekte kuantum teknolojisi ile ne olacağını hayal edemiyoruz. 1950'li yıllarda ortaya çıkan Quantum kavramı, yeni bir kavram ve teknoloji arayışıyla karşımıza çıkıyor. Bu arayış, sağlıktan eğitime, finanstan endüstriye her alanda nesnelerin interneti, büyük veri, yapay zeka, bulut bilişim ve robotik gibi alanlarda zirveye çıkmaya devam ediyor. Quantum da bu listeye girmeye başladı. Geldiğimiz zaman zarfında makineler sadece düşünmekten fazlasını yapmaya başladı. Bu noktada sınırsız veriyi anında işleyebilen yeni bir teknolojiye ihtiyacımız var. Karşılaştığımız bu yeni teknoloji Kuantum bilgisayarlar, kuantum teknolojisidir. Hayatımız, günümüzün en hızlı bilgisayarlarının abaküs gibi kalacağı kuantum konseptiyle yeniden şekillenecek. Hem 1 hem de 0 değerlerini alabilen kübikler sayesinde asırlar boyu sürecek zor problemlerin çözümü günler ya da saatler düzeyine inecektir. Bu durum, bankacılıkta, e-posta hizmetlerinde ve internet alışverişinde kullandığımız şifreleme yöntemlerinin yeniden tanımlanmasına ve alıştığımız güvenli iletişim sistemlerinin tamamen değişmesine neden olacaktır. Aynı zamanda bu yeni teknolojileri kullanma yeteneğine de ihtiyacımız var. İşimizin geleceğinde otomasyon, yapay zekanın ekonomik faydalarını yaratacak ve dijital teknoloji 10 yılda 3,1 milyon iş artışı ile sonuçlanacak Türkiye'de gerçekleşecek. Bunu başarmak için, bir yeterlilik geri dönüşü gereklidir.

Ülkemiz, dijital dönüşümün uluslararası endekslerinde büyük başarılar elde ediyor. Ülkemiz geçen yıl Temmuz ayında e-Devlet Kalkınma Endeksi'nde 193 ülke arasında online hizmette 22., e-katılım endeksinde 23. sırada yer aldı. Avrupa Birliği, 2020 e-devlet endeks çalışmalarında 36 ülke arasında 4. sırada yer almaktadır. Hedefimiz teknolojiyi kullanarak ilk 10'da yer almaktır.

Yapay zeka, verilerin değere dönüştürülmesinde kullanılan önemli araçlardan biridir. Önce veriyi üreteceğiz, sonra veriyi değere çevireceğiz. Yapay zeka konusunda vazgeçilmeziz; Türkiye veriden değer üretecek, yerel ve ulusal yazılımları geliştirerek topluma ve ekonomiye katkı sağlayacak. Yapay zeka, kuantum teknolojisi bir tercih meselesi değil. Teknoloji hamlemizdeki gelişim hedeflerimizin en büyük taşıyıcıları onlar. Dijitalleşen dünyada teknolojik dönüşümün etkisiyle üretilen veri miktarı önemli ölçüde artıyor. Bu devasa veriler, yapay zeka teknolojileri için benzersiz bir güç faktörüne dönüştü ve yapay zeka alanındaki gelişmeleri hızlandırdı. Yapay zeka sistemlerinde en önemli noktalardan biri de bu büyük veriyi işleme hızıdır. Kuantum bilgisayarlar, büyük verilerin işlenmesini hızlandıracak. Önceden başarılması imkansız olan işleri mümkün kılacak ve kolaylaştıracaktır. Yapay zeka modelini güçlü kılan, beslediği verilerin miktarı ve çeşitliliğidir. Quantum bunu yapacak. İçinde bulunduğumuz yüzyıl, verileri dünya ekonomisine yön veren petrol kadar önemli hale getirdi. İletişim sistemlerinde iletilen toplam veri miktarının sürekli artması ve iletişim kuracak yaşam sayısının artması, veri akışını ve analiz hızını da ortadan kaldıracak üst düzey kuantum teknolojisine yatırım yapmayı gerekli kılmıştır. Yalnızca yapay zekayı değil, altyapımızı da sürdürmek için kuantum teknolojilerine yatırım yapmamız gerekiyor.

Kauntum teknolojilerinin şifreleri kolaylıkla kırabileceği tahmin edilmektedir. Sistemlerin kuantum saldırılarına karşı savunulabilir olması için daha büyük şifreleme anahtarlarına ihtiyaç duyulabileceğini tahmin ediyoruz. Kauntum teknolojisinden sonra yeni kriptografik yöntemlerin hayatımıza girmesi kaçınılmazdır. Bu bizim için hem bir şans hem de büyük bir tehdit. Artık güvenli dediğimiz her teknoloji, Kauntum teknolojisi ile güvensiz hale gelecektir. Yabancı çözümlerle siber güvenliğin sağlanması, sınır güvenliğinin yabancı askerlere emanet edilmesiyle eşdeğerdir. İnsanlar, siber güvenliğin en zayıf halkasıdır. Siber güvenlik alanında, ekosistemin geliştirilmesi, insan eğitimi ve iyileştirilmesi konusunda tüm paydaşlarımızla çalışmaya devam ediyoruz. Bu alanda da Bilgi güvenliği kılavuzunu yayınladık. Yeni versiyonda kuantum şifreleme konusunu ve özellikle kriptolojideki uygulamalarını tartışıyoruz. Kuantum teknolojisi rehberde önemli bir yer alacak. Veriyoruz

Türkiye'nin ilk yerel ve ulusal baz istasyonu projesi desteği olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dijital dönüşümü, yerleşim yerlerindeki iletişim altyapısına verilen desteğin ve bu dönüşümü desteklemek için kamulaştırma çabasının önemli bir göstergesidir. Aynı desteği kuantum bilgisayarlara da vereceğimize söz verebiliriz. Yerel ve milli olarak üretilen her türlü yeni teknolojinin Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere kamu kurumlarında uygulanması için çalışmalarımıza her zaman devam edilecektir. Bugün kuantum teknolojilerini bilmiyorsak, gelecekte büyük zorluklar yaşayacağız. Ayrıca bu teknolojilerin sürekli olması ve desteklenmesi gerektiğinin altını çizmek isterim. "

" KUANTUM TEKNOLOJİSİNİN GELİŞME SÜRECİNDEYİZ "

Ülkemizin gözde İstanbul Havalimanı'nın düzenlediği 16. ACI Europe Ödülleri kapsamında" Dijital Dönüşümde Avrupa'nın En İyi Havaalanı "ödülüne layık görüldüğü bilgisini paylaşıyoruz. Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) Bakanlık Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan “Geleceğin Teknolojisi” başlıklı konuşmasında, “Teknolojik dönüşüm ve gelişme günümüzde rekabeti belirleyen bir faktör haline geldi. gelişen teknoloji ve geliştirdiklerini etkin bir şekilde kullanmak rakiplerini geride bırakır, bunu yapamayan ülkeler dışa daha bağımlı hale gelirler. Günümüzde geleneksel bağımsızlık anlayışı değişmiş ve teknoloji odaklı hale gelmiştir. Tam anlamıyla olmanın en önemli koşulu bağımsız teknoloji tasarlayan, geliştiren, üreten ve ihraç eden konuma ulaşmaktır Teknolojik egemenlik mümkün olacaktır. Diğer ülkelerin bağımsızlığını azaltarak ve bu şekilde bakanlık olarak yerel ve ulusal ekosistemin geliştirilmesini önceliğimiz haline getirdik. Bakanlık olarak bilim teknolojiler ve inovasyonda yetkinlik, üretme, bizler hala insan beyni ile katma değeri artırma hedefine yönelik çalışma anlayışına sahip bir Türkiye ve 11. Bildiğiniz gibi yapay zeka geliştirme planlarında , gelecek neslin interneti, artırılmış gerçeklik, büyük veri, Robotik, kuantum, fiber güvenlik ve sensör teknolojileri gibi alanların gelişimini öncelikli kritik teknoloji alanları olarak belirledik. Amacımız, ülkemizin bu yeni dünya düzenindeki konumunu güçlendirmek ve vatandaşlarımızın teknolojinin nimetlerinden en üst düzeyde yararlanmasını sağlamaktır.

Teknoloji perdesi, yüksek hızlı veri ve işlem gerektirir. Bu noktada Quantum teknolojisi önümüzdeki yıllara damga vuracak. Kuantum teknolojisinin iletişimi alanında duyulmaya başladık. Bu teknolojinin olgunlaşmasının tam eşiğindeyiz. Bu teknolojileri geliştirmek çok önemlidir. Yatırımlarımızı geleceğe göre şekillendiriyoruz. Kuantum için 5G ve ötesi teknolojilere ihtiyacımız olduğunun bilincinde olarak, dönüşümün anahtar olduğunu bilerek çalışıyoruz. Bu süreçte gençler yatırımın gerekli olduğunun farkındadır. Kuantum teknolojilerine verilen önemi de ekleyerek, "Teknolojinin getirdiği riskleri de biliyoruz, riskleri fırsata dönüştürmek için çalışıyoruz" dedi.

"KRİPTOGRAFİ KUANTUM TEKNOLOJİSİ DÖNÜŞÜMÜ ALANLARDA FİYATLAR İÇİN İLK SONUÇLARIMIZ OLACAK"

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih "Teknolojide Türkiye" başlıklı konuşmasında "Dünyanın 100 yıllık bir yüzün olduğu bir dönemdeyiz. Virüs tüm dünyada insanlığın hayatını değiştiriyor ve dönüştürüyor. Önceki salgın hastalıklarda, insanlığın güçlü yanlarının dijital dönüşüm alanında geliştirilen dijital yetenekler olduğu aşikardır.Bu dönemde bir başka kavram daha öne çıktı.Öz-yeterlik kavramı.İkimiz de bu mücadelenin içindeyiz, aynı zamanda Türkiye Türkiye 2023, Cumhuriyetimizin 100. yılı, 2023 hedeflerimizi ve kendi kendine yeterliliğimizin ötesine geçmenin en güçlü yolunu hayata geçirmeye çalışıyoruz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak sahip olduğumuz tüm politikaları yapılandırdık. Son zamanlarda Ulusal Teknoloji Hamlesi başlığı altında uygulanmaktadır.Özellikle stratejik değeri olan alanlarda tam bağımsızlık göstermek gerekir.Stratejik alanlardan bahsettiğimizde ilk gelen akla savunma sanayi. Ülkemiz son 15 yılda hem yurt içi oranları artırarak hem de yurt içinde ve yurt içinde kritik teknoloji ürünleri geliştirerek bu alanda büyük bir başarı hikayesine imza atmıştır. Ancak günümüz dünyasında tam bağımsızlık ancak savunma sanayinde elde edilen başarı ile sağlanamaz. Finansal teknolojilere, sağlık ve eğitim teknolojilerine her alanda benzer bir bakış açısıyla yaklaşmamız gerekiyor. Quantum Teknolojisi, önümüzdeki 10 yıl içinde dünyayı hızla dönüştürecek teknolojiler arasında gösteriliyor. Tüm bu sürecin kuantum bilgisayarları çok daha büyük hıza ulaşacak. Sürücüsüz araçlardan, nesnelerin internetinin yaygınlaştığı bir dünyadan ve üretim altyapılarının büyük bir hızla dönüştüğü bir dünyadan bahsettiğimizde, muhtemelen önümüzdeki 10 yıl içinde tüm bu süreçlerin yardımla hızlanacağı bir süreç yaşayacağız. kuantum teknolojileri ve belki de bugüne kadarki yaklaşımlarımızın dramatik bir şekilde değişmesi gerekeceğini söylüyor.

Kauntum teknolojisi ile birçok farklı yeniliğin hayatımıza gireceği tahmin ediliyor. Bu alanda belki de ilk sonuçları göreceğimiz alan olarak kriptografi ortaya çıkıyor. Mevcut bilgisayar ile oluşturulan şifrelerin Kauntum bilgisayar ve yazılımları ile kolaylıkla kırılabileceği tahmin edilmektedir. Dolayısıyla tüm bu güvenlik altyapılarının şifreleme süreçlerinin yeniden gözden geçirilmesi gerekeceği tahmin edilmektedir.

İlaç endüstrisinde, daha fazla gaz ve parametre de dahil olmak üzere çok daha fazla zaman alan sorunların daha hızlı analizi ve çözümü, kuantum teknolojilerinin hayatımıza getireceği en önemli değişiklikler olarak gösteriliyor. Kuantum teknolojisinin sunacağı hızlı optimizasyon hesaplamaları ile hava ve kara trafiğinin çok daha akıcı hale geleceği, hava durumu tespitlerinin daha net olacağı ve iklim değişikliği modellemesinde etkili olarak doğru önlemlerin insanlığın üstesinden gelmesini sağlayacağı öngörülüyor. daha hızlı ve daha etkili.
"TÜRK MODELİNİ GELİŞTİRİYORUZ"

TC Başkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Dr. Hakan Yurdakul, İş Ekosisteminde Kuantum Kavramı başlıklı konuşmasında; “Kuantum teknolojisinin işlem gücündeki muazzam artış, neredeyse eşzamanlı hesaplamalara veya görünüşte imkansız sorunların çözümüne olanak sağlayacak. İş ve ekonomi tarafına baktığımızda yaptığımız şey bizden bağımsız sabit kurallara bağlı değil. İçinde bulunduğumuz ekonominin gelişimini hem etkiliyor hem de etkiliyoruz. Ekonominin parçası olan patronların, şirketlerin tercihleri başarıyı sağlıyor. Başarı seçimi yapmakla mümkündür. Türk iş dünyasının müşteri gruplarını hedeflemesi, gelecekteki ihtiyaçları anlaması ve buna göre ürün tasarlaması gerekiyor. Sorumluluk dış dünyaya devredilmemelidir. Pazarı rakiplerden farklılaştırarak ve pazarı anlayarak ürün fiyatını belirlemek gerekir. Kanalda herkesin kullandığını söylememeliyiz, dağıtım kanallarını anlamalıyız. Terfiye önem verilmelidir. Türkiye diğer modelleri kopyalamak yerine modelimizi geliştirmeme, noktadan ileriye gitmemiz gerekiyor. Firmaların kamusal destek ve teşviklerin yanı sıra kendi eylemlerini de belirlemesi ve uygulaması önemli ”şeklinde konuştu ve kuantumun iş hayatına etkisini belirtti. İş Dünyası 'Kuantum' Konuşuyor

Kuantum teknolojisinin bilgisayarlarla yakın ilişkisine değinen Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Profesörü Cem Say, “Dünya pandemiyi teknoloji sayesinde daha az hasarla aşıyor. Salgın, yapay zeka daha gelişmiş olsaydı, üretimin daha kolay olacağını, üretimi robotların yapacağını gösterdi. Bu nedenle pandemi, kuantum bilgisayarlar gibi teknolojilerin önemini bir kez daha gösterdi. Kuantum yolculuğu bu nedenle kaçınılmaz bir süreç ve matbaada yaşadığımızı yaşamalı, kuantuma geçişi hızlandırmalı ve insanları bunun için eğitmeliyiz. Türkiye hem yapay zeka hem de kuantum hesaplama konusunda treni kaçırmadı. Özellikle yazılım tarafı ülkemiz için çok önemli. Bu alanda önemli eğitim kurumları ve öğrenciler var. Bunu hızla arttırmalıyız, geç kalmamalıyız ”diyerek kuantum ve kuantum eğitimine dikkat çekti.

Bunlara da Göz Atın

Yerli helikopter motoru TEİ-TS1400 test edildi

TEI'de üretilen ilk milli helikopter motoru TEI-TS1400'ün teslimi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı video konferansla törenle yapıldı. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

porno film izleavrupa yakası escortçapa escorthalkalı escortşirinevler escortbeylikdüzü escortbakırköy escortescort bayanescort izmitkonyaaltı escortantalya escort bayantopkapı escortbursa escortşişli escortistanbul escort bayanlarromabet girişsex hikayebursa escortligobet girişescort istanbulbetvino casinobeylikdüzü escortşişli escortsex hikayemilanobet yeni girişataköy escortistanbul escortroketbetroketbet güncel girisroketbet giris yaproketbet bahis